KONTAKT

biuro@einstel.pl

+48 696 181 474
+48 606 709 997
9:00-16:00 (pn. - pt.)

Dane do przelewu:
42 1750 0012 0000 0000 2297 9035
FHU INSTEL
ul. Okrzei 55
68-200 Żary

 

KOSZTY TRANSPORTU

 

  

do 31 kg - 25 zł 
ponad 31 kg - 49 zł
Przy wysyłce dużych zestawów kominowych
na paletach ceny ustalane są indywidualnie.

Odwiedź profil Einstel na facebook-u

 

Wentylator dachowy - konstrukcja i sposoby montażu na dachu

Zastosowanie wentylatora dachowego jest doskonałym rozwiązaniem w przypadku, gdy chcemy zapewnić cichą pracę wentylacji wyciągowej. Źródło hałasu, czyli wentylator znajduje się na dachu. Wentylator należy ściśle dobrać do wymagań. Na rynku dostępnych jest kilka rozwiązań. 

 

Wentylatory dachowe możemy podzielić na kilka różnych rodzajów: 

1. Wentylatory z wyrzutem pionowym - konstrukcja obudowy wymusza wyrzut powietrza w górę. Rozwiązanie stosowane jest najczęściej w sytuacji gdy obok znajdują się inne wentylatory, urządzenia, anteny lub ściana budynku. Przykłady wentylatorów z wyrzutem pionowym: WDSV, Wyciąg RSV.

2. Wentylatory z wyrzutem poziomym - wirnik wentylatora nie są osłonięty obudową wentylatora, powietrze wyrzucane jest w bok. Wentylatory tego typu zazwyczaj są tańsze od wentylatorów z wyrzutem pionowym, ale stosowanie zalecane jest gdy przestrzeń w pobliżu urządzenia jest otwarta. Przykłady wentylatorów z wyrzutem poziomym: WDS, Rufino, DFPRKH-315/2200 M, Rufino P OH Chemoodporny.

 

 

Kolejną cechą charakterystyczną jest rodzaj zastosowanego wirnika: 

1. Wirnik promieniowy - wirnik charakteryzuje się sporej wielkości łopatami. Konstrukcja wirnika pozwala na jego skuteczną pracę w środowisku mocno zanieczyszczonym. Powierzchnia oblepiona pyłem lub tłuszczem w nieznacznym stopniu wpływa na wydajność, dodatkowo daje się łatwo czyścić. Niestety wirnik tego typu jest stosunkowo głośny. Przykłady wentylatorów z wirnikiem promieniowym: Rufino SP, PFD, WPD 

2. Wirnik bębnowy - wirnik posiada dużą ilość małych łopatek, a konstrukcja przypomina bęben. Zaletą tego rozwiązanie jest stosunkowo cicha praca oraz nieco mniejsza wydajność w stosunku do rozwiązania bębnowego. Dodatkowo wirnik ten nie lubi pracy w dużym zanieczyszczeniu. Małe szczeliny pomiędzy łopatami mogą spowodować szybkie oblepianie się zanieczyszczeniami i spadek wydajności. Przykładem wentylatora z wirnikiem bębnowym jest Rufino SB

 

  

 

 

Sposób zamocowania: 

1. Wentylatory wyposażone w podstawę (prostokątną lub wielokątną) pozwalającą na montaż na istniejącym kominie lub cokole dachowym. Wielkość podstawy podyktowana jest wielkością wentylatora. 

2. Wentylatory wyposażone w podstawę rurową z kołnierzem - zakończenie króćcem z kołnierzem. Połączenie tego typu pozwala na dużą elastyczność w kwestii montażu. Pozwala również uzyskać dużą szczelność połączenia. Średnica przyłącza podyktowana jest wielkością oraz mocą wentylatora. Dzięki różnego typu podstawom pod wentylatory z przyłączem kołnierzowym mamy możliwość instalacji na dachu płaskim lub kominie murowanym, na cokole dachowym, stalowym kominie wentylacyjnym o kształcie okrągłym. 

      

 

 

Sposób zasilania: 

1. Zasilanie jednofazowe - wentylatory zasilane napięciem 230V. Obecnie większość wentylatorów wyposażonych jest w silniki pozwalające na regulację obrotów. Stosując wentylator zasilany jednofazowo, musimy mieć na uwadze stosunkowo niewielki zakres regulacji. Do regulacji obrotów polecamy transformatorowe regulatory obrotów ARW

2. Zasilanie trójfazowe - wentylatory zasilane napięciem 400V. W przypadku tych wentylatorów do sterowania obrotami możemy wykorzystać falownik, który daje znacznie większe zakresy oraz możliwości regulacji pracy urządzenia. Do sterowania polecamy falownik z serii SX.

 

 

 

 

 

W przypadku pytań lub wątpliwości dotyczących wentylatorów dachowych zapraszamy do kontaktu

biuro@einstel.pl, tel. +48 696 181 474

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl