Właściciele budynków jednorodzinnych mają obowiązek przeprowadzania przynajmniej raz w roku kontroli stanu technicznego instalacji gazowych oraz przewodów kominowych - zarówno dymowych, spalinowych, jak i wentylacyjnych. Prawidłowa konserwacja systemów kominowych oraz zabezpieczenie ich przed niekorzystnym działaniem warunków atmosferycznych (np. poprzez stosowanie właściwych osłon i nasad kominowych) jest jednak ważne nie tylko ze względu na bezpieczeństwo i wymogi prawne - gwarantuje również dobry ciąg i bezproblemowe, wydajne działanie. Przyjrzyjmy się, dlaczego warto odpowiednio zabezpieczyć komin przed zimą i jak to zrobić.
Zagrożenia
Sezon jesienno-zimowy to nie tylko czas niekorzystnej aury, ale również intensywniejszej eksploracji urządzeń grzewczych, a więc i kominów, w porównaniu do innych części roku. Duże różnice temperatur, wynikające z większego przepływu produktów spalania i niskich temperatur powietrza, powodują tzw. szok termiczny i silne wychłodzenie spalin. Dochodzi wówczas do wzmożonego skraplania pary wodnej w ścianach przewodu kominowego, a ze spalin wytrącają się substancje wilgotne. Zagrożeniem mogą być również opady - śnieg lub deszcz, które dostają się do wewnątrz nieosłoniętego komina. Powodują one zawilgocenie, a przy przerwach w pracy komina i ujemnych temperaturach mogą rozsadzać jego trzon.
Zabezpieczenia komina przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi
Stosowanie nasad i osłon kominowych będzie dobrym zabezpieczeniem przed opadami atmosferycznymi. Z kolei odpowiednia izolacja zapobiegnie nadmiernemu wychładzaniu spalin. Jako materiał izolujący bardzo dobrze sprawdzi się np. sztywna wełna mineralna. Zawsze należy przestrzegać zaleceń eksploatacyjnych. Stopniowe zwiększanie mocy i nagrzewanie nie będzie powodowało nadmiernych przeciążeń termicznych. Niebagatelną sprawą jest również usuwanie zanieczyszczeń z przewodów kominowych, ponieważ nagromadzona sadza może spowodować pożar.