W jaki sposób działają nasze kominy wentylacyjne?
Nowoczesne systemy wymiany powietrza kojarzone są z zaawansowaną technologią, trudnością w obsłudze lub skomplikowanym procesem pracy. W wielu przypadkach tego typu skojarzenia są nietrafione. Dobrym tego przykładem są nasze kominy wentylacyjne. W jaki sposób działają? Ich atutem jest prostota, która przekłada się na wysoką wydajność oraz długą żywotność.
Kominy wentylacyjne – podstawowe informacje dotyczące działania
Systemy tego typu zostały skonstruowane tak, aby do pracy wykorzystywać naturalne właściwości powietrza oraz procesy, do których stosowanie dodatkowej energii nie jest wymagane. Nasze kominy wentylacyjne wykorzystują więc do swojego działania zjawisko konwekcji. Konwekcja jest pojęciem, które oznacza proces przekazywania ciepła związany z ruchem materii, np. w gazie, a także sam ruch tejże materii, który prowadzi do przekazywania ciepła.
Ruch powietrza
Konwekcja, a konkretnie proces grawitacyjnej wymiany powietrza w naszych kominach, zachodzi dzięki temu, że powietrze zimne i powietrze ciepłe, mają różną gęstość oraz ciśnienie. Powietrze, które pochodzi ze środka budynku, jest cieplejsze oraz rzadsze i wydostaje się na zewnątrz przez kanały wentylacyjne. Z kolei powietrze, które jest doprowadzane z zewnątrz, ma niższą temperaturę. To sprawia, że powietrze cieplejsze może wydostać się z kanału.
Efektywność wymiany powietrza – od czego zależy?
Aby komin wentylacyjny działał prawidłowo, musi umożliwiać swobodną wymianę powietrza. Powinien więc mieć:
- odpowiednią średnicę – im większa średnica, tym więcej powietrza mieści się wewnątrz kanału;
- przekrój okrągły – tego typu budowa zmniejsza opory przepływu;
- odporność na warunki atmosferyczne – szczególnie w przypadku kanałów zewnętrznych;
- izolację – zapewnia ona odpowiednie warunki do zachowania różnicy temperatur powietrza, co
- przekłada się na zachowanie ciągu.
Nasze kominy wentylacyjne spełniają te warunki i w związku z tym działają prawidłowo. Mają bowiem izolację o grubości przynajmniej 30 mm oraz okrągły przekrój. Ponadto, są wykonane ze stali ocynkowanej lub nierdzewnej i są dostępne w kilku wersjach rozmiarowych.