KONTAKT

biuro@einstel.pl

+48 696 181 474
+48 606 709 997
9:00-16:00 (pn. - pt.)

Dane do przelewu:
42 1750 0012 0000 0000 2297 9035
FHU INSTEL
ul. Okrzei 55
68-200 Żary

 

KOSZTY TRANSPORTU

 

  

do 31 kg - 25 zł 
ponad 31 kg - 49 zł
Przy wysyłce dużych zestawów kominowych
na paletach ceny ustalane są indywidualnie.

Odwiedź profil Einstel na facebook-u

 

Komin izolowany do kominka

Jaki komin ze stali zastosować do kominka? 

Kominek jest urządzeniem, w którym paliwem spalanym jest drewno, jest to paliwo stałe i warto zwrócić uwagę na konstrukcję samego systemu kominowego. Komin jest integralną częścią całego układu, w brew pozorom pracuje w bardzo ciężkich warunkach. Musi sprostać drastycznym zmianom temperatur, wilgoci oraz związkom chemicznym zawartym w spalinach. Głównym problemem jest schładzanie oraz nagrzewanie często powodujące wytrącanie kondensatu, który w tym środowisku jest silnie kwaśny. Kolejnym zagrożeniem dla komina jest pożar sadzy. Ryzyko zwiększa się w przypadku opalania wilgotnym drewnem. Jak widać wybór odpowiedniego komina jest rzeczą niezwykle istotną i niestety często lekceważoną. Odpowiednio wykonany i zainstalowany komin nie tylko wpływa na efektywność instalacji grzewczej ale i również bezpieczeństwo domowników.

 

Z jakiej blachy powinien być wykonany dobry komin? 

Elementy przewodów kominowych produkowane są z różnych gatunków stali. Najczęściej stosowanymi są 1.4301, 1.4509, 1.4828, 1.4521, 1.4404, 1.4571 oraz DC01. Każdy z gatunków ma swoje mocne i słabe strony. W przypadku kominków opalanych drewnem powinna być zastosowana stal, która zachowuje najlepszą odporność na korozję w temperaturach do 450°C oraz pozwala całemu systemowi kominowemu przejść test w 1000°C przez 30 min. Podczas testu nie może dość do rozszczelnienia komina. Gatunek, który najlepiej radzi sobie w tych warunkach to 1.4404 oraz 1.4571. Dobrze radzi sobie również tańszy zamiennik 1.4521. Pozostałe gatunki stali również stosowane są w kominach do drewna ale ich żywotność jest mniejsza. Grubość warstwy materiału powinna zawierać się w przedziale od około 0,5 mm do 1,0 mm. Stal DC01 może być wykorzystywana WYŁĄCZNIE na przyłącza pomiędzy kominkiem a kominem właściwym. Przyłącze pracuje w wyższej temperaturze, nie ulega również silnemu wychładzaniu, nie ma kontaktu z wodą opadową i kondensatem spływającym po ścianach komina. Stosowanie wkładów kominowych wykonanych ze stali DC01 jest niedopuszczalne! Wkład taki nie stanowi zabezpieczenia dla murowanego szachtu kominowego. W kontakcie z wilgocią oraz kwasem ulega silnej korozji. 

 

Jaki typ komina powinien być zastosowany do kominka? 

Tutaj mamy w zasadzie dwa rozwiązania: 

1. Komin izolowany zewnętrzny bądź wewnętrzny - komin z warstwą izolacji. Wewnątrz komina zastosowana powinna być stal kwasoodporna o grubości 0,5 do 1,0 mm, warstwa izolacji o grubości najczęściej 25-50 mm, warstwa zewnętrzna wykonana ze stali nierdzewnej o grubości 0,5 - 0,6 mm. Zastosowanie izolacji w przypadku instalacji zewnętrznej jest konieczne ponieważ zapewnia ona właściwą pracę systemu. Pozwala na szybkie nagrzewanie się wnętrza komina, zapobiegam szybkiemu wychładzaniu a co za tym w znaczącym stopniu zmniejsza ilość kondensatu chroniąc rdzeń komina. W przypadku montażu wewnętrznego izolacja chroni przed wysoką temperaturą. 

Przykłady instalacji kominów zewnętrznych izolowanych

 

2. Wkład kominowy instalowany w szachcie - wkładka stalowa instalowana w istniejącym szachcie kominowym. Wkładka zabezpiecza szacht komina przed działaniem agresywnych związków. Wkład składa się z rur prostych, trójnika z odejściem w stronę kominka, wyczystki, odposkraplacza. Wkład może mieć przekrój krągły, owalny lub prostokątny. Poszczególne elementy łączone są za pomocą kielichów. Wkłady parują w podciśnieniu, to znaczy, że ciąg kominowy powstaje naturalnie, pod wpływem wzrostu temperatury. Dodatkową zaletą wkładów jest ich szybkie nagrzewanie się, a co za tym idzie, szybko nabierają właściwych parametrów pracy.

Przykład - wkład do komina, zdjęcie przedstawia stalowy wkład kominowy wykonany ze stali kwasoodpornej Wkład doskonale nadaje się do kominka na drewno lub kozy. Wkład żaroodporny, 600 stopni oraz 1000 stopnie temp. chwilowej

Zdjęcie przedstawia wkład kominowy okrągły. 

 

Do połączenia kominka z wkładem lub kominem zewnętrznym można zastosować przyłącze z rur czarnych gatunku DC01. Rury tego typu zwykle malowane są czarną lub matową farbą żaroodporną. Grubość ścianek takiego przyłacza to zwykle około 2 mm. Łączone są na wcisk. Połączenia należy uszczelnić dodatkowo wysokotemperaturowym uszczelniaczem. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl