Wentylator dachowy jest urządzeniem o stosunkowo prostej konstrukcji. Główną ceną każdego wentylatora dachowego jest odporność na warunki atmosferyczne. Urządzenie powinno być zabezpieczone antykorozyjnie. Obudowa powinna stanowić odpowiednią ochronę dla silnika zarówno przed opadami i zanieczyszczeniami atmosferycznymi, jak i przed czynnikiem przetłaczanym przez wentylator. W większość konstrukcji silnik znajduje się w oddzielnej komorze i nie ma bezpośredniego kontaktu z tłoczonym czynnikiem. Najczęściej stosowne są silniki o stopniu ochrony IP55.
1. Kapelusz ochraniający komorę silnika. Kapelusz najczęściej wykonany jest ze stali zabezpieczonej przed korozją farbą proszkową. Spotyka się również obudowy z tworzyw sztucznych lub blach ocynkowanych.
2. Siatka ochronna zainstalowana wokół wirnika.
3. Wirnik. Element jest sercem urządzenia. Spotyka się konstrukcje bębnowe lub promieniowe. Wirnik może być wykonany z tworzywa, stali malowanej proszkowo, stali ocynkowanej, aluminium, stali nierdzewnej.
4. Podstawa lub podstawa zakończona kołnierzem. Podstawa pozwala na instalację na dachu. Połączenie kołnierzowe pozwala na instalację na rurze lub specjalnych podstawach dachowych.