System, izolowany, dwuścienny, stosowany jako komin zewnętrzny, do kotłów atmosferycznych opalanych gazem lub olejem oraz kominków na drewno. Pozwala na ustawienie urządzenia grzewczego (pieca, kominka), w dowolnym miejscu w obiekcie, ponieważ sam komin prowadzi się na zewnątrz, montując go przy ścianie. Grubość izolacji w systemie ocieplanym Premium wynosi 3 cm zaś grubość ścianek rdzenia mających kontakt ze spalinami to 0,6 mm. Komin izolowany składa się z podstawy wyposażonej w ujście skroplin, trójnika z wyczystką zamykaną drzwiczkami z uszczelką, rur oraz zakończenia z parasolem lub ustnikiem. Dodatkowo w ustniku można zastosować nasadę obrotową do poprawy ciągu, jednak polecamy ją jako ostateczność. Komin zawieszany na wspornikach trójkątnych, przytwierdzany jest do ściany dodatkowymi obejmami montażowymi o regulowanym zakresie (przeciętnie 103 mm~150 mm ale dostępne są również inne długości - w celu zamówienia prosimy o kontakt telefoniczny lub mailowy). Zakres regulacji obejm dobrany jest do długości wsporników. Zalecane odległości pomiędzy obejmami zawierają się w przedziale od 2 m do 3 m. Każde połączenie elementów spinane jest obejmą usztywniającą. Użycie obejm jest bezwzględnie wymagane w przypadku wyprowadzania komina ponad dach. Należy pamiętać, że komin może wznosić się na maksymalną wysokość 3 m ponad ostatnie mocowanie do ściany. Przejście przez ścianę budynku należy wykonać z rury izolowanej. Szczelinę pomiędzy rurą a ścianą można zamaskować rozetą ścienną. Wewnątrz budynku system izolowany łączy się bezpośrednio z urządzeniem grzewczym lub z system rur jednościennych ze stali szlachetnej oraz stali czarnej. W miejscu "przejścia" na system rur jednościennych proponujemy zastosowanie zakończenia izolacji lub redukcji przejściowej.
Jeżeli długość komina wynosi więcej niż 12 metrów, proponujemy zastosowanie w połowie długości dodatkowej podpory pośredniej przelotowej instalowanej na wspornikach. Konstrukcja systemu pozwala również na montaż wewnątrz budynków.
O czym należy pamiętać:
- Wysokość komina ponad ostatnią obejmę mocującą do ściany może wynosić maksymalnie 3 m. W przypadku gdy konieczne jest zastosowanie wyższego zakończenia zalecamy obejmy odciągowe lub zastosowanie poprzeczek.
- Odległość pomiędzy obejmami ściennymi powinna zawierać się w przedziale od 2 m do 3 m.
- Należy unikać kontaktu zaprawy murarskiej z elementami komina ponieważ związki chemiczne w zaprawie mogą doprowadzić do korozji.
- Przewodu kominowe powinny być oddalone o 0,3 m od łatwopalnych elementów budynku.
- Przewody kominowe wykonane ze stali szlachetnych powinny być czyszczone wyłącznie szczotkami przeznaczonymi do tego typu systemów. Dopuszczalne są wyłącznie szczotki wykonane z tworzywa sztucznego. Nie należy stosować środków chemicznych.
- Nie należy przerabiać we własnym zakresie elementów ponieważ może to skutkować utratą gwarancji.
1. Zakończenie ustnikowe lub parasol.
2. Obejma spinająca, szczególnie zalecana w przypadku połączeń elementów znajdujących się ponad ostatnim mocowaniem do ściany.
3. Obejm ścienna regulowana.
4. Rura izolowana występuje w standardowych długościach 250 mm, 500 mm, 1000 mm, oraz dowolna długość jako element niestandardowy. Maksymalna długość jednego odcinka to 1000 mm.
5. Trójnik 90°. W tym miejscu można również zastosować trójnik 45°. Odejście trójnika skierowane jest w tym przypadku w dół, zmniejszając opór przepływu spalin.
6. Wyczystka, element można pominąć, stosując trójnik z wyczystką lub trójnik zaślepiony deklem od dołu, dekiel pełni w tym przypadku rolę wyczystki.
7. Podstawa komina (płyta kotwowa) wyposażona w odprowadzenie skroplin. Płytę można zainstalować na fundamencie lub na wspornikach dostępnych w naszej ofercie.
8. Maskująca rozeta ścienna.
9. Rura izolowana przechodząca przez ścianę. Rurę można połączyć bezpośrednio z urządzeniem lub z systemem rur jednościennych. Do połączenia można wykorzystać redukcję przejściową.