Piec na pellet Lidia Compact Mini jest najmniejszym kotłem dostępnym na rynku dzięki czemu bardzo często wybierany jest do kotłowni o bardzo małych powierzchniach. Jak w każdym kotle bardzo istotny jest odpowiedni komin, który pozwoli na wydajną pracę urządzenia oraz pozwoli na bezpieczne odprowadzenie spalin. Komin należy dobrać w taki sposób, żeby zachowany był właściwy ciąg, dostęp pozwalający na czyszczenie oraz był zainstalowany zgodnie z obowiązującymi przepisami. Kluczowa jest również wysoka jakość, dzięki czemu raz zainstalowany system kominowy będzie spełniał swoje zadanie przez bardzo długi czas.
Jakie wytyczne musi spełniać komin do kotła Lidia Compact MINI?
W naszej ofercie znajdą Państwo wkłady kominowe fi 150mm do pieca na pellet o wysokości od 4 do 15m. Każdy wkład wyposażony jest w opisane wyżej elementy: odskraplacz, wyczystkę, drzwiczki do wyczystki (lub drzwiczki z przedłużeniem w razie gdyby ściana komina była grubsza), rury jednościenne, płytę kominową. Jeżeli w istniejącym kominie nie będzie możliwości umieszczenia rury okrągłej o tym wymiarze zaleca się zastosowanie wkładu o przekroju owalnym minimalnie 100X180mm.
Przykładowe zdjęcie kompletnego zestawu:
Przykład połączenia jednościennego kolana z trójnikiem wkładu. W tym przykładzie zastosowano trójnik redukcyjny z odejściem o odpowiednio zredukowanej średnicy:
1. Komin zewnętrzny izolowany prowadzony po ścianie budynku. Taki rodzaj systemu pozwala na dowolność w umieszczaniu kotła wewnątrz budynku, ponieważ nie jesteśmy uzależnieni od kominów murowanych. Kocioł z kominem łączymy w taki sam sposób jak wkład, za pomocą przyłącza jednościennego z uszczelkami o średnicy fi 100. Różnicą jest jednak konieczność przejścia za pomocą redukcji na system rur izolowanych o średnicy wewnętrznej 150mm. Redukcję przejściową umieszcza się zwykle w ścianie, tak żeby na zewnętrz wychodziła już rura izolowana. Kolejno stosujemy trójnik izolowany z podstawą oraz zdejmowanym deklem lub trójnik wyposażony bezpośrednio w drzwiczki wyczystkowe. Podstawę komina umieszczamy na wspornikach ściennych przenoszących jego ciężar. Powyżej trójnika kolejno umieszczamy rury izolowane, aż do osiągnięcia wymaganej wysokości. Komin przytwierdzamy do ściany za pomocą obejm regulowanych, które dostępne są w różnych wariantach regulacji. Komin tego typu można prowadzić w odległości od 5cm do prawie 1m od ściany. W sytuacji nietypowych instalacji dostępne są również obejmy odciągowe, obejmy krokwiowe, wsporniki dachowe. Komin izolowany do pieca na pellet można wyprowadzić na wysokość do 3m od ostatniej obejmy mocującej do ściany. Poniżej przedstawiony jest schemat poglądowy obrazujący połączenie komin - kocioł:
Przykład komina zewnętrznego dwuściennego do pieca na pellet Lida Mini:
Dbałość o te szczegóły nie tylko spełnia normy bezpieczeństwa, ale także zapewnia optymalne warunki pracy kotła, co przekłada się na jego trwałość i efektywność energetyczną. Odpowiednio dostosowany komin to kluczowy element systemu grzewczego, który przyczynia się do pełnej satysfakcji z użytkowania urządzenia.