KONTAKT

biuro@einstel.pl

+48 696 181 474
+48 606 709 997
9:00-16:00 (pn. - pt.)

Dane do przelewu:
42 1750 0012 0000 0000 2297 9035
FHU INSTEL
ul. Okrzei 55
68-200 Żary

 

KOSZTY TRANSPORTU

 

  

do 31 kg - 25 zł 
ponad 31 kg - 49 zł
Przy wysyłce dużych zestawów kominowych
na paletach ceny ustalane są indywidualnie.

Odwiedź profil Einstel na facebook-u

 

Komin stalowy do pieca na pellet Lidia Compact MINI

Komin stalowy do pieca na pellet Lidia Compact MINI

Piec na pellet Lidia Compact Mini jest najmniejszym kotłem dostępnym na rynku dzięki czemu bardzo często wybierany jest do kotłowni o bardzo małych powierzchniach. Jak w każdym kotle bardzo istotny jest odpowiedni komin, który pozwoli na wydajną pracę urządzenia oraz pozwoli na bezpieczne odprowadzenie spalin. Komin należy dobrać w taki sposób, żeby zachowany był właściwy ciąg, dostęp pozwalający na czyszczenie oraz był zainstalowany zgodnie z obowiązującymi przepisami. Kluczowa jest również wysoka jakość, dzięki czemu raz zainstalowany system kominowy będzie spełniał swoje zadanie przez bardzo długi czas. 

 

 

Jakie wytyczne musi spełniać komin do kotła Lidia Compact MINI? 

Podstawowym założeniem jest unikanie przechodzenia rur odprowadzenia spalin przez inne pomieszczenia. Średnica rury dymowej powinna być co najmniej równa średnicy wyjścia spalin z kotła, gwarantując swobodny przepływ.

Materiały użyte do wykonania odprowadzenia spalin powinny być dedykowane do tego celu, zgodne z normami i wyposażone w trójnik typu T (zdejmowany dekielek zaraz przy wyjściu wentylatora spalin w kotle) umożliwiający łatwe czyszczenie, zgodnie z załączonym rysunkiem. 

Istotne jest przestrzeganie odległości w poziomie pomiędzy urządzeniem a kominem, która nie powinna przekraczać 100 cm. Dodatkowo, odprowadzenie spalin nie może przechodzić przez pomieszczenia, w których znajdują się materiały łatwopalne lub wybuchowe. Zapewniając odpowiednią odległość od elementów podatnych na deformacje z powodu wysokiej temperatury, można zminimalizować ryzyko uszkodzenia wyposażenia.

Podsumowując, poprawne wykonanie i instalacja odprowadzenia spalin zgodnie z powyższymi wytycznymi są kluczowe dla efektywności, bezpieczeństwa i trwałości systemu grzewczego.

 

 

Jaka jest wymagana średnica komina do pieca Lidia Comapact MINI? 

Zapewniając sprawną i bezpieczną pracę kotła na pellet, niezbędne jest spełnienie określonych parametrów minimalnych dla komina, do którego będzie podłączony. Komin musi charakteryzować się wymiarami nie mniejszymi niż 14 x 14 cm lub średnica ø 150 mm, osiągając minimalną wysokość 4 m. Istotne jest, aby komin był odporny na działanie kondensatu lub wyposażony w wkładkę z rury kwasoodpornej, dostosowaną specjalnie do współpracy z urządzeniami opalanymi pelletami.

Optymalny ciąg kominowy mieści się w zakresie 10-20 Pa, co jest kluczowe dla efektywnego funkcjonowania systemu. W przypadku, gdy ciąg nie mieści się w tych normach, zaleca się skorzystanie z dedykowanych urządzeń, zdolnych do regulacji i utrzymania właściwego ciągu w kominie. To gwarantuje nie tylko efektywność, ale również zminimalizowanie potencjalnych problemów z użytkowaniem kotła.

 
 
Jakie są rodzaje stalowych systemów kominowych do pieca na pellet Lidia?
 
1. Wkład kominowy zainstalowany w istniejących szachcie komina. Rozwiązanie to polega na wprowadzeniu rury wykonanej ze stali kwasoodpornej do istniejącego komina. Rura pozwala chronić ściany komina przed degradującym wpływem kondensatu wytrącającego się podczas pracy systemu. Instalacja wkładu jest stosunkowo prosta i polega na wykuciu otworu w dolnej części komina, w pobliżu kotła. W otworze umieszczamy elementy bazowe czyli: odskraplacz, wyczystkę z szczelnymi drzwiczkami, trójnik. Rury wkładu wprowadzamy od góry opuszczając je w głąb komina na lince (pierwsza rura zawsze ma uszy do zaczepienia linki). Gdy wprowadzona ilość rur osiągnie wysokość trójnika, łączymy je ze sobą. Szczyt komina należy uszczelnić płytą kominową, która zapobiega dostawaniu się wody pomiędzy wkład kominowy, a ściany komina. Bardzo ważne jest połączenia trójnika z kotłem, który wykonuje się za pomocą przyłącza z rur jednościennych z uszczelkami. Wkład powinien mieć średnicę 150mm i w tym celu należy zastosować redukcję na wymiar 100mm. Redukcję łączymy z trójnikiem wkładu, następnie kolanem 90 z rewizją schodzimy w dół wzdłuż ściany aż do wysokości przyłącza w kotle, następnie za pomocą trójnika przyłączeniowego z deklem łączymy się z kotłem. Wszystkie połączenia elementów o średnicy fi 100 łączone są za pomocą kielichów z uszczelką. Każde załamanie 90 powinno być wyposażone w otwór z rewizją. Wysokość wyjścia trójnika wkładu kominowego powinna znajdować się nad górną obudową kotła, tak aby aby możliwy był łatwy dostęp w celu czyszczenia. Poniżej przedstawiony przykładowy schemat: 
 
 

W naszej ofercie znajdą Państwo wkłady kominowe fi 150mm do pieca na pellet o wysokości od 4 do 15m. Każdy wkład wyposażony jest w opisane wyżej elementy: odskraplacz, wyczystkę, drzwiczki do wyczystki (lub drzwiczki z przedłużeniem w razie gdyby ściana komina była grubsza), rury jednościenne, płytę kominową. Jeżeli w istniejącym kominie nie będzie możliwości umieszczenia rury okrągłej o tym wymiarze zaleca się zastosowanie wkładu o przekroju owalnym minimalnie 100X180mm. 

Przykładowe zdjęcie kompletnego zestawu: 

 

Przykład połączenia jednościennego kolana z trójnikiem wkładu. W tym przykładzie zastosowano trójnik redukcyjny z odejściem o odpowiednio zredukowanej średnicy: 

 

 

1. Komin zewnętrzny izolowany prowadzony po ścianie budynku. Taki rodzaj systemu pozwala na dowolność w umieszczaniu kotła wewnątrz budynku, ponieważ nie jesteśmy uzależnieni od kominów murowanych. Kocioł z kominem łączymy w taki sam sposób jak wkład, za pomocą przyłącza jednościennego z uszczelkami o średnicy fi 100. Różnicą jest jednak konieczność przejścia za pomocą redukcji na system rur izolowanych o średnicy wewnętrznej 150mm. Redukcję przejściową umieszcza się zwykle w ścianie, tak żeby na zewnętrz wychodziła już rura izolowana. Kolejno stosujemy trójnik izolowany z podstawą oraz zdejmowanym deklem lub trójnik wyposażony bezpośrednio w drzwiczki wyczystkowe. Podstawę komina umieszczamy na wspornikach ściennych przenoszących jego ciężar. Powyżej trójnika kolejno umieszczamy rury izolowane, aż do osiągnięcia wymaganej wysokości. Komin przytwierdzamy do ściany za pomocą obejm regulowanych, które dostępne są w różnych wariantach regulacji. Komin tego typu można prowadzić w odległości od 5cm do prawie 1m od ściany. W sytuacji nietypowych instalacji dostępne są również obejmy odciągowe, obejmy krokwiowe, wsporniki dachowe. Komin izolowany do pieca na pellet można wyprowadzić na wysokość do 3m od ostatniej obejmy mocującej do ściany. Poniżej przedstawiony jest schemat poglądowy obrazujący połączenie komin - kocioł: 

Jak podłączyć komin dwuścienny zewnętrzny do pieca na pelet lidia mini - komin do pieca pelet kozlusan

 

Przykład komina zewnętrznego dwuściennego do pieca na pellet Lida Mini: 

 

Dbałość o te szczegóły nie tylko spełnia normy bezpieczeństwa, ale także zapewnia optymalne warunki pracy kotła, co przekłada się na jego trwałość i efektywność energetyczną. Odpowiednio dostosowany komin to kluczowy element systemu grzewczego, który przyczynia się do pełnej satysfakcji z użytkowania urządzenia.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl