Jaki typ komina się zdecydować? Jaki materiał? Jaka średnica będzie właściwa dla naszego urządzenia? Przed takimi pytaniami stoi większość osób, które zdecydowały się na instalację nowego systemu grzewczego lub postanowiły, dodać uroku mieszkaniu, instalując kominek.
Komin jest kluczowym elementem w instalacji C.O. ponieważ bez niego nie będzie możliwe działanie całego systemu. Często konstrukcja budynku, przepisy prawa lub najzwyklejszy szereg różnych sytuacji powoduje, że nie możemy sobie pozwolić na możliwe prosty i tani sposób odprowadzenia spalin. Należy również pamiętać o bezpieczeństwie i długoletniej poprawnej pracy systemu kominowego. Najrozsądniejszym rozwiązaniem w tej sytuacji jest zastanowienie się nad system kominowym przed zakupem kotła gazowego, kominka czy pieca. Dzięki temu możliwe szybko przewidzimy niektóre problemy. Wyobraźmy sobie sytuacje, w której kupujemy piec na węgiel lub miał, w którego przypadku producent wymaga zastosowania przewodu kominowego o średnicy 180 mm. Wiemy, że budynek dysponuje szachtem kominowych. Urządzenie zostaje dostarczone, ustawiamy je na swoim miejscu. Teraz pozostaje zainstalować wkład kominowy i gotowe! Niestety mierzymy przekrój i wychodzi nam 120x120mm w dodatku szacht jest w połowie długości załamany. Co to z tym zrobić? Nie możemy tak po prostu wprowadzić wkładu. Pozostaje nam frezowanie lub instalacja komina izolowanego na zewnątrz budynku- koszty rosną. Po chwili kalkulacji może okazać się, że tańszym rozwiązaniem byłby zastosowanie kotła gazowego z zamkniętą komorą spalania i wpuszczenie do szachu rury elastycznej FLEX. Kolejny częstym zaskoczeniem jest cena dobrej jakości systemu kominowego, która często jest porównywalna bądź wyższa od ceny pieca. Dodatkowo należy pamiętać, że komin musi służyć nam przez długi czas, często oszczędzanie na tym elemencie instalacji może w rezultacie wygenerować jeszcze większe koszty.
Najczęściej spotykane rodzaje systemów kominowych:
Rozwiązanie polega na wpuszczeniu rury jednościennej do szachtu murowanego a od szachtu do kotła stosujemy przyłącze koncentryczne.
Zaczynając od kotła, instalujemy odpowiedni adaper dopasowany do wyjścia kominowego w naszym kotle. Następnie nad adapterem instalujemy kolano lub trójnik rewizyjny. Element ten może być wyposażony w odskraplacz lub króćce pomiarowe. Odskrapacz stosujemy gdy posiadamy kocioł typu TURBO. Króćce zaś potrzebne mogą być do pomiaru spalin, który dokonywany jest przez serwisanta kotła. Następnym krokiem jest poprowadzenie przewodu koncentrycznego do szachtu. W zależności od instalacji kotła względem szachu możemy wykorzystać różne kształtki takie jak: rury proste, kolana, uchwyty. W szachcie łączymy się z rurą spalinową jednościenną. Zasysanie powietrza odbywa się poprzez przestrzeń pomiędzy rurą spalinową a ścianą szachtu. Jeżeli szacht był kanałem dymowym warto wtedy zastanowić się nad instalacją rury koncentrycznej zamiast jednościennej. Takie rozwiązanie jest droższe jednak zapobiegnie zaciągnięciu zanieczyszczeń do kotła wraz z powietrzem.
Co warto wiedzieć:
- Decydując się na kocioł gazowy warto dowiedzieć się czy w okolicy znajduje się autoryzowany serwis.
- Kotły turbo wychodzą z produkcji obecnie dostępne będą już tylko kotły kondensacyjne.
- Jeżeli decydujemy się na zakup komina wcześniej warto zasięgnąć informacji czy producent naszego przyszłego kotła wymaga pomiaru spalin. Jeżeli tak, nad kotłem należy zastosować kształtkę z króćcem pomiarowym (trójnik lub kolano)
- Warto dowiedzieć się jaki długi przewód kominowy możemy zastosować. Jeżeli komin będzie dłuższy niż 4m a nie wiemy na jakie docelowo urządzenie będzie u nas pracowało proponujemy komin o przekroju 80mm lub 80/125mm.
- Każde urządzenie gazowe musi znajdować się w wentylowanym pomieszczeniu.
- W budynkach wielorodzinnych musimy stosować komin wyprowadzający spaliny ponad dach.
Komin koncentryczny wypuszczany przez ścianę:
Kotły z zamkniętą komorą spalania umożliwiają wypuszczenie spalin przez boczną ścianę budynku. Rozwiązanie takie może być zastosowane jedynie w budynkach jednorodzinnych oraz gdy moc kotła nie przekracza 21 kW. W tym przypadku nie musimy się martwić koniecznością instalacji odskraplacza. Musimy jedynie nadać niewielki spadek aby skropliny mogły spływać na koniec czerpni.
Rozwiązanie takie jest proste i tanie jednak nie zawsze możliwe do zastosowania.
Co warto wiedzieć:
- Rozwiązanie stosuje się tylko w budynkach jednorodzinnych.
- Maksymalna moc kotła może wynosić 21 kW.
- W tym systemie instalując kocioł turbo nie musimy stosować odskraplacza, zakończenie czerpnia należy skierować lekko w dół aby skropliny mogły spływać na zewnątrz.
- Pamiętajmy o zachowaniu odległości od okien (przynajmniej 0,5m).
- W przypadku niektórych producentów kotłów warto pamiętać o króćcach pomiarowych w kształtce zaraz nad kotłem.
System powietrzno-spalinowy izolowany:
System składa się z części koncentrycznej (współosiowej) będącej przyłączeniem do kotła. Przyłączenie najczęściej składa się adaptera dopasowującego system kominowy do kotła, trójnika z rewizją (może być wyposażony również w odskraplacz oraz króćce pomiarowe), przewodu prostego przechodzącego przez ścianę, kolana przejściowego izolowanego z czerpnią powietrza, przewodu izolowanego wychodzącego ponad dach. Zasysanie powietrza odbywa się przez kolano umieszczone w miejscu przejścia przez ścianę zaś wyrzut spalin odbywa się przez przewód izolowany (najczęściej o przekroju 80/140 mm). Rozwiązanie takie spełnia wszelkie wymogi prawne. Jeżeli odcinek izolowany przekracza 4 metry warto u podstawy zastosować konsolę wspierającą.
Co warto wiedzieć:
- Przewód spalinowy powinien wystawać ponad dach.
- System może być stosowany w budynkach jednorodzinnych.
- Nie ma ograniczeń co do mocy kotła.
- W przypadku niektórych producentów kotłów warto pamiętać o króćcach pomiarowych w kształtce zaraz nad kotłem.
Po wprowadzeniu bardziej restrykcyjnych przepisów, w budynkach, które nie posiadają odpowiedniej wentylacji zachodzi konieczność instalacji komina wentylacyjnego. Komin taki będzie spełniał swoje zadanie tylko w przypadku gdy będzie odpowiednio izolowany. Pozwala to na uzyskanie właściwego ciągu. Kominy wentylacyjne mogą być wykonane ze stali nierdzewnych, kwasoodpornych lub ocynkowanych. Najtańszym rozwiązaniem jest komin ocynkowany. Rozwiązanie takie jest możliwe najtańsze jednak niestety ograniczona jest jego żywotność. Stosując konstrukcje ze stali szlachetnych musimy liczyć się z większym wydatkiem jednak jest on jednorazowy i w przyszłości spowoduje to oszczędność. Komin taki w warunkach wentylacyjnych przetrwa wiele lat. Można je stosować również do odprowadzania spalin z gazowych kotłów atmosferycznych.
Co czym warto wiedzieć:
- Komin możemy budować wewnątrz lub na zewnątrz budynku.
- Jeżeli stawiamy komin zewnętrzny na fundamencie, podmurówce konieczne jest pozwolenie.
- Aby uniknąć konieczności uzyskanie pozwolenia komin można podwiesić na ścianie w dowolnej odległości od ziemi.
- Konstrukcja powinna wystawać ponad dach.
Komin izolowany dymowy do paliw stałych:
Kominy stosowane do paliw stałych muszą zmagać się z trudniejszymi warunkami niż kominy do gazu czy wentylacji. Środowisko pracy w tym przypadku jest mocno korozyjne co dodatkowo komplikuje wysoka temperatura. W tak ciężkich warunkach najlepiej radzi sobie stal kwasoodporna o oznaczeniu 1.4404 lub 1.4571. Stal ta zachowuje możliwe najlepsze właściwości antykorozyjne w temperaturze do 450°C. Jest to temperatura w jakiej najczęściej pracują kominy odprowadzające dym z urządzeń na węgiel czy ekogorszek. System kominowy zbudowany z tej stali o grubości przynajmniej 0,8 mm uzyskuje miano żaroodpornego czyli takiego, który jest w stanie wytrzymać temperaturę 1000°C przez 30 min (warunki takie panują w przypadku pożaru sadzy).
Co warto wiedzieć:
- Do urządzeń na drewno lub drewnopochodne w zupełności wytaczający jest komin wykonany ze stali 0,6 mm gatunku 1.4404. MK Żary udziela w tym przypadku 20-letniej gwarancji.
- Jeżeli głównym źródłem ciepła jest węgiel, ekogroszek lub miał powinniśmy stosować system odporny na pożar sadzy czyli o ściane 0,8-1,0 mm.
- Komin powinien wystawać ponad dach.
- Przejście przez stropy, dach lub ścianę powinno być wykonane z rur osłonowych, przepustów dachowych lub ze specjalnych tulei stropowych.
- Należy pamiętać aby elementy drewniane nie miały bezpośredniego styku z zewnętrzną warstwą rury.
Kominy w praktyce
Opisane sposoby są jedynie typowymi przykładami. Często konstrukcja budynku wymusza rozwiązania nietypowane. Poniższe zdjęcia przedstawiają różne sposoby instalacji.
Zapraszamy do zadawania pytań!
tel. +48 696 181 474
tel. +48 606 709 997
9:00-18:00
Zapraszany również do naszego salonu.
Nasz adres:
ul. Okrzei 55/2
68-200 Żary